Kako postati preizkušeni davčnik

Zakaj postati preizkušeni davčnik

Poslanstvo poklica preizkušeni davčnik oziroma preizkušena davčnica je zagotavljanje strokovnega in etičnega davčnega svetovanja, ki organizacijam pomaga doseči davčno skladnost in optimizacijo davčnih obveznosti. Preizkušeni davčniki smo zavezani k nenehnemu spremljanju trendov v poslovnem okolju, proučevanju davčnega sistema, učenju, inovacijam in zagotavljanju najvišjih standardov integritete, da lahko strankam ponudimo zanesljive in prilagojene davčne rešitve. S svojim delom pripomoremo k finančni stabilnosti in uspehu strank ter k pravičnemu in transparentnemu davčnemu sistemu. Preizkušeni davčnik je specializacija znanj s področja davčnega sistema, ki pomeni nadgradnjo bodisi finančnih, revizijskih in računovodskih bodisi pravnih poklicev. Poklic preizkušenega davčnika je zanimiv in poln izzivov ter ponuja številne prednosti in priložnosti.

  • Postali boste del ambiciozne strokovne skupnosti. Slovenski inštitut za revizijo je nepridobitna organizacija, ki pod svojim okriljem že več kot 30 let združuje široko paleto strokovnih dejavnosti in več kot 1.000 strokovnjakov z različnih področij. Inštitut je član mednarodnih strokovnih organizacij na področjih, ki jih pokrivajo stroke, ki delujejo v okviru inštituta: IFAC(International Federation of Accountants), Accountancy Europe, IVSC(International Valuation Standards Council)in TEGOVA(European Group of Valuers' Associations). Inštitut je tudi postavljavec (Standard Setter) Slovenskih računovodskih standardov (SRS). S pridobitvijo naziva preizkušeni davčnik se boste priključili ambiciozni in vrhunski strokovni skupnosti, ki vam ponuja stalno strokovno izpopolnjevanje, rast in osebni razvoj, pa ne samo na področju davčnega svetovanja, temveč tudi dostop do znanj, strokovnih rešitev in strokovnjakov z drugih, vendar z davčnim področjem povezanih področij.
  • Strokovnost in ugled. Preizkušeni davčniki so visoko cenjeni strokovnjaki s pomembno vlogo pri zagotavljanju skladnosti z davčno zakonodajo ter pri pomembnih strateških in izvedbenih poslovnih odločitvah. Kot preizkušeni davčnik boste pridobili poglobljeno znanje o davčni zakonodaji, računovodstvu in finančnem načrtovanju, kar vam omogoča, da postanete vrhunski strokovnjak na svojem področju. Strankam boste lahko ponudili svetovanje s področja vseh vrst dajatev, kot so davek na dodano vrednost, trošarine, drugi prometni davki, dohodnine, davek od dohodkov pravnih oseb, drugi osebni in premoženjski davki, pa seveda o davčnem postopku, mednarodni obdavčitvi in zastopanju strank v davčnih postopkih. Obseg in področje dela preizkušenega davčnika sega v vse pore zasebnega in poslovnega udejstvovanja pravnih in fizičnih oseb.
  • Visoka dodana vrednost. S svojim delom boste ustvarjali visoko dodano vrednost za svoje stranke, saj jim boste pomagali pri optimizaciji davčnih obveznosti, poslovnih odločitvah in preprečevanju morebitnih težav z davčnimi organi.
  • Raznolikost dela. Delo davčnega svetovalca je zelo raznoliko. Sodelujete lahko pri različnih projektih, od svetovanja podjetjem pri davčnih zadevah do zastopanja strank pred davčnimi organi, lahko pa se tudi vključite v delo davčnih organov.
  • Visoko povpraševanje po storitvah preizkušenih davčnikov. Davčni strokovnjaki so ključni za zagotavljanje skladnosti z davčno zakonodajo in optimizacijo davčnih obveznosti, zato so vedno iskani v različnih industrijah tako v zasebnem kot tudi javnem sektorju.
  • Karierne priložnosti. Preizkušeni davčniki imajo širok spekter kariernih možnosti, od dela v specializiranih davčnih oddelkih velikih gospodarskih družb, v specializiranih davčnosvetovalnih podjetjih, računovodskih servisih, javnem sektorju do celo v nadzornih državnih upravnih organih. Ne nazadnje vam pridobitev naziva preizkušeni davčnik omogoča, da postanete samostojni podjetnik ali ustanovite davčnosvetovalno podjetje in si ustvarite svojo kariero.
  • Finančna stabilnost. Zaradi visoke strokovnosti in odgovornosti, ki jo prinaša ta poklic, je poklic preizkušenega davčnika finančno stabilen in dobro plačan.
  • Prispevek k organizaciji. S svojim delom boste prispevali k optimizaciji davčnih obveznosti in izboljšanju finančnega zdravja organizacije, kar je ključno za njen uspeh.
  • Nenehno učenje. Ta poklic zahteva vseživljenjsko izobraževanje in spremljanje sprememb v davčni zakonodaji in standardih, kar pomeni, da se nikoli ne boste nehali učiti in razvijati.
  • Neodvisnost in etika. Davčni strokovnjaki delujejo neodvisno in etično, kar jim omogoča, da ohranjajo visoke standarde integritete in profesionalnosti.

Kaj delamo preizkušeni davčniki

Preizkušeni davčniki svojim strankam ponujamo:

  • Svetovanje – o različnih davčnih vprašanjih, kot so dohodnina, DDV, drugi prometni davki, davek od dohodka pravnih oseb, postopek plačevanja davkov, mednarodna obdavčitev itd.
  • Priprava davčnih napovedi – pripravljamo in oddajamo davčne napovedi za organizacije in posameznike.
  • Svetujemo pri postopkih pred davčnimi organi – svetujemo strankam v davčnih postopkih.
  • Analiza davčne zakonodaje – spremljamo spremembe davčne zakonodaje in svoje stranke obveščamo o novih določbah.
  • Optimizacija davčnih obveznosti – strankam svetujemo pri zakoniti optimizaciji davčnih obveznosti.

Pridobite cenjeno strokovno kvalifikacijo preizkušenega davčnika in si s tem odprite vrata do osebnega strokovnega razvoja ter številnih možnih kariernih priložnosti v različnih dejavnostih.
Strokovnost v vsakem davčnem izzivu!


I. Pravna podlaga

Pravna podlaga za izobraževanje, način izvedbe in drugo v tej zvezi so določeni v

  • Zakonu o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08, 63/13 – ZS-K, 84/18 in 115/21),
  • Statutu Slovenskega inštituta za revizijo (Uradni list RS, št. 68/19) ter
  • Pravilniku o pridobitvi potrdil o strokovnih nazivih preizkušeni davčnik, preizkušeni računovodja, preizkušeni notranji revizor in preizkušeni revizor informacijskih sistemov, vpisu v registre pri inštitutu ter načinu vodenja seznamov aktivnih imetnikov nazivov

II. Izpitna komisija

Strokovni svet Inštituta je na seji 23. septembra 2024 imenoval izpitno komisijo v sestavi:

Mojca Bartol Lesar
dr. Borut Bratina,
mag. Rosana Dražnik
mag. Aleksandra Heinzer,
dr. Robert Horvat,
dr. Samo Javornik,
mag. Saša Jerman,
Mihael Kranjc,
mag. Alenka Krkovič,
Jurij Meze,
dr. Barbara Mörec,
mag. Blaž Pate,
dr. Renato Vrenčur.

III. Izobraževalni program

Izobraževanje je sestavljeno iz dveh delov. V prvem delu opravlja kandidat izpite iz posameznih predmetov, v drugem pa predstavi in zagovarja zaključno delo ter ustno odgovarja na postavljena vprašanja.

Prvi del izobraževanja zajema

Predmet Nosilec Ure
Davčni postopek, davčna služba in davčno načrtovanje Mojca Bartol Lesar 20
Gospodarske pogodbe in civilno pravo Dr. Renato Vrenčur 6
Gospodarsko pravo, pravo družb in upravljanje podjetij Dr. Borut Bratina 12
Mednarodna obdavčitev Mag. Blaž Pate 16
Obračunavanje davka na dodano vrednosti Aleksandra Heinzer 16
Obračunavanje davka od dohodka pravnih oseb Jurij Meze 12
Obračunavanje dohodnine, prispevkov, dajatev in drugih davkov Mag. Alenka Krkovič 15
Etika, odnosi in komuniciranje Dr. Damjana Pondelek 8
Računovodenje in Slovenski računovodski standardi Dr. Robert Horvat 20
Računovodsko analiziranje Dr. Barbara Mörec 20
Skupaj 145

Izpiti iz posameznih predmetov v prvem delu izobraževanja so pisni.

Zagovor zaključnega dela v drugem delu izobraževanja, se opravlja pred posebno komisijo, ki je pri prvem zagovoru sestavljena iz dveh pri vseh nadaljnjih zagovorih pa iz treh članov imenovanih izmed članov izpitne komisije.

Inštitut izda kandidatu na podlagi pri Inštitutu opravljenega strokovnega izpita in ustreznih delovnih izkušenj potrdilo o pridobitvi strokovnega naziva preizkušeni davčnik.

IV. Pogoji za vpis

Kandidat, ki želi opravljati izpit,

  1. da je zaključil najmanj študijski program prve stopnje po Zakonu o visokem šolstvu (uradno prečiščeno besedilo, Uradni list 40/12– ZUJF, 57/12– ZPCP-2D, 109/12, 85/14, 75/16, 61/17 – ZUPŠ in 65/17), oziroma ima najmanj tej stopnji enakovredno izobrazbo,
  2. da ima visoko raven aktivnega znanja slovenščine,
  3. da ni bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje zoper premoženje oziroma gospodarstvo in kazen še ni bila izbrisana iz kazenske evidence.

Dokazila o izpolnjevanju pogojev za vpis

Kandidat za vpis v izobraževanje navede fakulteto na kateri je diplomiral, pridobljen strokovni naziv in stopnjo izobrazbe ter priloži kopijo fakultetne diplome.

V. Predavanja

Predavanja se bodo predvidoma začela v začetku leta 2025. Izobraževanje bomo organizirali, če bo vpisanih vsaj 15 kandidatov.

Kandidate, sprejete v izobraževanje, bomo o začetku in kraju predavanj pravočasno obvestili.

Predavanja bodo praviloma ob četrtkih in petkih popoldne ter sobotah dopoldne. V posameznih primerih tudi ob petkih dopoldne in izjemoma druge dni v tednu popoldne.

VI. Izpiti

Opravljanje izpitov ureja Pravilnik o izvajanju izpitov.

Na podlagi Pravilnika o pridobitvi potrdil o strokovnih nazivih preizkušeni davčnik, preizkušeni računovodja, preizkušeni notranji revizor in preizkušeni revizor informacijskih sistemov, vpisu v registre pri inštitutu ter načinu vodenja seznamov aktivnih imetnikov nazivov je kandidat lahko oproščen opravljanja izpita iz (dela) predmeta na podlagi izpita, ki ga je opravil na izobraževanju pri Inštitutu, če njegova vsebina ustreza izvedbenemu katalogu znanj in predmetniku.

Kandidat uveljavlja oprostitev opravljanja izpita na posebnem obrazcu, na katerega vpiše

  • program v katerem je izpit opravljal
  • naziv izpita,
  • datum, ko ga je opravil in
  • oceno.

VII. Cene

Svet Inštituta je določil, da cena izobraževanja, brez vračunanega 22-odstotnega davka na dodano vrednost, znaša 3.305,00 €.

Vanjo so všteti stroški izobraževanja z izpiti in zagovorom zaključnega dela ter dostop do gradiva na zaprtem delu spletne strani Inštituta.

Kandidatom, ki so (delno) oproščeni opravljanja izpitov v okviru izobraževanja, se šolnina sorazmerno zmanjša le v primeru, da so vložili zahtevek za oprostitev opravljanja izpita ob vpisu v izobraževanje; v nasprotnem primeru se jim že plačana šolnina ne vrača.

Za vsako ponavljanje izpita se zaračuna 60,50 €; v ceno ni vračunan 22-odstotni davek na dodano vrednost. Za vsako ponavljanje zagovora zaključnega dela se zaračuna 550,00 €, v ceno ni vračunan 22-odstotni davek na dodano vrednost.

Stroške izobraževanja morajo kandidati plačati deset dni po izdaji predračuna. Če se kandidat izpiše iz izobraževanja v roku dveh mesecev po začetku izobraževanja, je upravičen do vračila 70 % plačane šolnine, če se iz izobraževanja izpiše do konca predavanj, pa je upravičen do vračila 20 % plačane šolnine. Pristojbino za ponovni zagovor je treba poravnati pred opravljanjem ponovnega zagovora.

Kandidati se vpišejo v izobraževanje po sledečem postopku:

  • Registrirajo se v študentski informacijski sistem SIS. Ob registraciji obvezno izpolnijo vsa vnosna polja.
  • Na seznamu izobraževanj najdejo izobraževanje, na katerega se želijo prijaviti.
  • S klikom na gumb Prijava na izobraževanje vnesejo podatke o plačniku in oddajo prijavnico.
  • Prijavnico natisnejo, podpišejo in skenirajo. Podpisano prijavnico skupaj z ostalimi zahtevanimi dokumenti oddajo s klikom na gumb "Dodaj priponke".

O sprejemu bodo kandidati pisno obveščeni.

Kandidati se za izobraževanje lahko prijavijo do 6. novembra 2024.

Dodatne informacije dobite na Slovenskem inštitutu za revizijo. Pokličete nas lahko po telefonu 01 568 55 54 ali nam pišete na info@si-revizija.si.