Kako postati pooblaščeni revizor za trajnostno poročanje

Zakaj postati specialist za trajnostno poročanje

Poslanstvo poklica specialist oziroma specialistka za trajnostno poročanje je spodbujati trajnostno poslovanje organizacij z zagotavljanjem natančnih, preglednih in celovitih trajnostnih poročil. Specialisti za trajnostno poročanje smo zavezani k uporabi najboljših praks in inovativnih pristopov za merjenje in poročanje o okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) dejavnikih. S svojim delom pomagamo organizacijam doseči trajnostne cilje, povečati odgovornost in zaupanje deležnikov ter pripomoči k boljši prihodnosti za vse. Postati specialist za trajnostno poročanje prinaša številne prednosti in priložnosti.

  • Postali boste del ambiciozne strokovne skupnosti. Slovenski inštitut za revizijo je nepridobitna organizacija, ki pod svojim okriljem že več kot 30 let združuje široko paleto strokovnih dejavnosti in več kot 1.000 strokovnjakov z različnih področij. Inštitut je član mednarodnih strokovnih organizacij s področij, ki jih pokrivajo stroke, ki delujejo v okviru inštituta: IFAC (International Federation of Accountants), Accountancy Europe, IVSC(International Valuation Standards Council)in TEGOVA(European Group of Valuers' Associations). Inštitut je tudi postavljavec (Standard Setter) Slovenskih računovodskih standardov (SRS). S pridobitvijo naziva specialist za trajnostno poročanje se boste priključil ambiciozni in vrhunski strokovni skupnosti, ki vam ponuja stalno strokovno izpopolnjevanje, rast in osebni razvoj, pa ne samo na področju trajnostnega poročanja, temveč tudi dostop do znanj in strokovnih rešitev na drugih, vendar s trajnostnostjo povezanih področjih.
  • Prispevek k trajnostnemu razvoju. S svojim delom boste neposredno prispevali k bolj trajnostnemu in odgovornemu poslovanju, kar pozitivno vpliva na okolje in družbo.
  • Visoko povpraševanje. Zaradi naraščajoče pomembnosti trajnostnega poslovanja in poročanja so specialisti za trajnostno poročanje vedno bolj iskani v različnih dejavnostih in organizacijah.
  • Strokovna rast. Pridobili boste poglobljeno znanje o okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) dejavnikih ter najboljših praksah za trajnostno poročanje.
  • Karierne priložnosti. Specialisti za trajnostno poročanje imajo širok spekter kariernih možnosti, od dela v velikih korporacijah do svetovalnih podjetij in nevladnih organizacij.
  • Finančna stabilnost. Zaradi visoke strokovnosti in odgovornosti, ki jo prinaša ta poklic, naziv specialist za trajnostno poročanje omogoča stabilno finančno prihodnost.
  • Nenehno učenje. Ta poklic zahteva vseživljenjsko izobraževanje in spremljanje sprememb v zakonodaji in standardih, kar pomeni, da se nikoli ne boste nehali učiti in razvijati.
  • Komunikacija in sodelovanje. Sodelovali boste z različnimi deležniki znotraj in zunaj organizacije, kar vam omogoča, da razvijete svoje komunikacijske in sodelovalne veščine.
  • Etika in integriteta. Delovali boste v skladu z visokimi etičnimi standardi ter pripomogli k preglednosti in odgovornosti organizacij in družbe.

Če imate strast do trajnostnega razvoja, uživate v analitičnem delu in želite prispevati k pozitivnim spremembam, je kariera specialista za trajnostno poročanje prava izbira za vas. 

Kaj delamo specialisti za trajnostno poročanje

  • Zbiranje podatkov – zbiramo podatke o okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) dejavnikih iz različnih virov znotraj organizacije.
  • Analiza podatkov – zbrane podatke analiziramo, da ugotovimo ključne trajnostne kazalnike ter ocenimo vpliv poslovanja na okolje in družbo.
  • Priprava poročil – pripravljamo trajnostna poročila, ki vključujejo podrobne informacije o dejavnikih ESG, dosežkih in ciljih organizacije.
  • Skladnost s standardi – zagotavljamo, da so trajnostna poročila skladna z mednarodnimi standardi in smernicami.
  • Komunikacija z deležniki – komuniciramo z notranjimi in zunanjimi deležniki, vključno z zaposlenimi, investitorji, strankami in regulatorji, da zagotovimo preglednost in odgovornost.
  • Izboljšanje procesov – svetujemo glede izboljšanja trajnostnih praks in procesov, da zmanjšamo negativne vplive na okolje in družbo.
  • Izobraževanje in usposabljanje – izobražujemo in usposabljamo zaposlene o pomembnosti trajnostnega poročanja in najboljših praksah za zbiranje in poročanje podatkov.
  • Spremljanje trendov – spremljamo trende in spremembe v zakonodaji ter standardih trajnostnega poročanja, da zagotovimo, da je organizacija vedno v skladu z najnovejšimi zahtevami.

Pridobite cenjeno strokovno kvalifikacijo specialist za trajnostno poročanje in si s tem odprite vrata do osebnega strokovnega razvoja ter številnih možnih kariernih poti v različnih dejavnostih.
Merimo vplive in ustvarjamo vzdržne trajnostne spremembe!


I. Pravna podlaga

Na podlagi Pravilnika o pridobitvi naziva specialist za trajnostno poročanje in načinu vodenja tega seznama (link na pravilnik) razpisujemo izobraževanje za pridobitev naziva specialist za trajnostno poročanje.

II. Izobraževalni program

Izobraževanje je sestavljeno iz 19 modulov.

Ime modula Število ur
1. Pravna regulativa, povezana s področjem ESG-ja 2
2. ESRS 1 in ESRS 2 2,5
3. Okoljski standardi ESRS 2,5
4. Kako prepoznati in oceniti tveganja podnebnih sprememb – vsebinska predstavitev 4
5. ESRS E1 – Podnebne spremembe 4
6. ESRS E2 – Onesnaževanje 2
7. Voda in vodni viri – vsebinska predstavitev 2
8. ESRS E3 – Voda in morski viri 3
9. ESRS E4 – Biotska raznovrstnost in ekosistemi 3
10. Poraba virov in krožno gospodarstvo – vsebinska predstavitev 2
11. ESRS E5 – Poraba virov in krožno gospodarstvo 2
12. Družbeni in upravljavski standardi ESRS 2,5
13. Delovnopravna zakonodaja – vsebinska predstavitev 6
14. ESRS S1 – Lastna delovna sila 3
15. ESRS S2 – Delavci v vrednostni verigi 3
16. ESRS S3 – Prizadete skupnosti 3
17. ESRS S4 – Potrošniki in končni uporabniki 3
18. ESRS G1 – Poslovno ravnanje 4
19. Priprava letnega poročila v zvezi s trajnostnostjo – delavnica 6

 Skupaj:

 61,5

III. Pogoji za vpis

V izobraževanje se lahko vpišejo pooblaščeni revizorji, ki so imeli dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja na dan 1. januarja 2024, in osebe, ki so bile 1. januarja 2024 v postopku pridobivanja dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja.

IV. Predavanja

Predavanja bodo predvidoma v naslednjih terminih.

Ime modula  
2025
1. Pravna regulativa, povezana s področjem ESG-ja   7. april
2. ESRS 1 in ESRS 2   9. april
3. Okoljski standardi ESRS   14. april
4. Kako prepoznati in oceniti tveganja podnebnih sprememb – vsebinska predstavitev   21. april
5. ESRS E1 – Podnebne spremembe   7. maj
6. ESRS E2 – Onesnaževanje   12. maj
7. Voda in vodni viri – vsebinska predstavitev   19. maj
8. ESRS E3 – Voda in vodni viri   19. maj
9. ESRS E4 – Biotska raznovrstnost in ekosistemi   12. maj
10. Poraba virov in krožno gospodarstvo – vsebinska predstavitev   26. maj
11. ESRS E5 – Poraba virov in krožno gospodarstvo   26. maj
12. Družbeni in upravljavski standardi ESRS   28. maj
13. Delovnopravna zakonodaja – vsebinska predstavitev   2. junij
14. ESRS S1 – Lastna delovna sila   9. junij
15. ESRS S2 – Delavci v vrednostni verigi   12. junij
16. ESRS S3 – Prizadete skupnosti   16. junij
17. ESRS S4 – Potrošniki in končni uporabniki   19. junij
18. ESRS G1 – Poslovno ravnanje   15. september
19. Priprava letnega poročila v zvezi s trajnostnostjo – delavnica   22. september
20. Standardi dajanja zagotovil v zvezi s trajnostnostjo   29. september

V. Cena

Šolnina za izobraževanje znaša 1.537,50 € (brez vračunanega 22-odstotnega davka na dodano vrednost).

Vanjo so všteti stroški predavanj (61,5 ure) in študijska literatura.

Stroške izobraževanja morajo kandidati plačati deset dni po izdaji predračuna. Če se kandidat izpiše iz izobraževanja do konca tretjega modula, je upravičen do vračila 70 % plačane šolnine.


Kandidati se vpišejo v izobraževanje po sledečem postopku:

  • Prijavijo se v sistem SIS.
  • Na seznamu izobraževanj najdejo izobraževanje – Dajanje zagotovil o trajnostnosti.
  • S klikom na gumb Prijava na izobraževanje vnesejo podatke o plačniku in oddajo prijavnico.
  • Prijavnico natisnejo, podpišejo in skenirajo. Podpisano prijavnico oddajo s klikom na gumb "Dodaj priponke".

O sprejemu bodo kandidati pisno obveščeni.

Kandidati se lahko za jesensko izvedbo izobraževanja prijavijo do 4. septembra 2024.

Dodatne informacije dobite na Slovenskem inštitutu za revizijo. Pokličete nas lahko po telefonu 01 568 55 54 ali nam pišete na info@si-revizija.si.