Komisija za SRS

Komisija za SRS-je deluje pri Slovenskem inštitutu za revizijo in ima poleg stalnega predsednika, ki ga posebej imenuje Stro­kovni svet Inštituta, še šest članov. V sedemčlanski komi­siji sta praviloma najmanj dva člana iz vrst uni­verzitetnih profesorjev računo­vodstva in revizije, dva iz vrst pooblaščenih revizorjev ter dva iz vrst preiz­kuše­nih računovodij. Za sestavitev posameznega SRS-ja imenuje Komisija za SRS-je delovno skupino, ki šteje predsednika in dva člana, in sicer praviloma enega iz vrst univerzitetnih profesorjev računovodstva in revizije, enega iz vrst poob­laščenih revizorjev ter enega iz vrst preizkušenih računovodij. Če posame­zen SRS pomembno posega tudi v druge stroke, se v delovno skupino vključi pred­stavnik iz vrst preizku­šenih poslovnih finančnikov, preizkušenih davčnikov, pre­izkušenih notranjih revizorjev, preizkušenih ocenjevalcev vrednosti podjetij in sredstev ali preizkušeni revizor informacijskih sistemov. Poleg tovrst­nih stro­kovnjakov, ki so registrirani pri Inštitutu, se lahko k sestavljanju posameznega SRS-ja pritegnejo tudi drugi zunanji strokovnjaki. Delovna skupina v določenem roku pripravi osnutek SRS-jev in ga preda Komisiji za SRS-je; če se z njim stri­njata najmanj dve tretjini članov Komisije za SRS-je, ga obravnava Strokovni svet Inštituta. Če se z njim strinjata najmanj dve tretjini članov Strokovnega sveta, se objavi na spletni strani Inštituta in dá v javno razpravo, ki traja naj­manj tri mesece. Ista delovna skupina zbira pri­pombe in predloge iz javne raz­prave ter jih premišljeno upošteva pri končnem predlogu besedila SRS-jev, ki ga preda Komisiji za SRS-je. Če se s predlogom strinjata najmanj dve tretjini njenih članov, se končni predlog izroči Strokovnemu svetu Inštituta, pristojnemu za sprejemanje SRS-jev. SRS je sprejet, če glasujeta zanj najmanj dve tretjini članov Strokovnega sveta. Kot tak se po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za gospodarstvo, in ministra, pristojnega za finance, objavi v Uradnem listu Re­publike Slovenije.

V sklepu strokovnega sveta Inštituta, dodanem osnutku posameznega SRS-ja, ki se dá v javno razpravo, so našteti tudi predsednik in člani delovne skupine, ki je pripravila osnutek. Ko je posamezni SRS sprejet, delovna skupina, ki ga je pri­pravila, ni več zapisana. Pač pa so v dodatku publikacije Slovenski računo­vodski standardi, ki jo izdaja Inštitut, zapisana imena članov strokovnega sveta Inšti­tuta, Komisije za SRS-je in delovnih skupin, ki so sestavile posamezne SRS-je. Predsednik delovne skupine, ki je pripravila posamezni SRS, je njegov glavni avtor.

Po enakem postopku, vendar brez javne razprave, se sprejemajo tudi pojasnila Inštituta k SRS-jem ali k Uvodu v SRS-je in Okviru SRS; o njih prav tako sklepa Strokovni svet Inštituta.

Komisijo za SRS sestavljajo:

Predsednik:
dr. Robert Horvat

Člani:
Dušan Hartman,
mag. Saša Jerman,
Mihael Kranjc,
dr. Barbara Mörec,
mag. Andreja Mušič,
dr. Daniel Zdolšek

Slovenske računovodske standarde (2024) je sprejel Strokovni svet Inštituta 15. novembra 2023. Slovenski inštitut za revizijo je od ministrstva pristojnega za finance in ministrstva pristojnega za gospodarstvo prejel soglasja k objavi standardov. Standardi so bili 20. decembra 2023 objavljeni v Uradnem listu RS št. 129/23.